Intymumas

“Kas yra intymumas? Vien žodis sužadina daugybę vaizdinių! Argi intymumas nėra seksas? Apkabinimai, bučiniai, prisilietimai? Na… taip ir ne. Intymumas gali pasitelkti seksualinę išraišką arba fizinį bendravimą. Tačiau intymumas yra daugiau nei seksas.

Tuomet gal intymumas yra kažkas panašaus į romantiškumą? Atsakymas vėlgi yra ir taip…ir ne. Intymumas gali būti romantiškas, bet jis nebūtinai toks.

Na gerai. Intymumas – tai nuolatinis bendravimas su žmogumi, kuris pažįsta tavo vidų ir išorę, ir tu jam patinki su visais trūkumais. Tiesa? Vėl gi – taip ir ne. Bet taip jau yra, kad intymumas retai kada ribojamas santykių su vienu žmogumi. Jeigu intymumo tikėsimės tik iš santykio su vienu žmogumi, tą ryšį uždusinsime, per daug iš jo tikėdamosi. Mūsų intymumo poreikis neturėtų būti patenkintas vienoje vietoje.

Lotyniškas žodis intimus reiškia vidinis, giliausias. Šio žodžio šaknimi remiasi angliškas žodis „intimate“ – artimas, asmeninis. „Websterio žodyne“ pateikiama šio žodžio reikšmė yra: vidinis, esminis, būdingas giliausiems prigimties klodams, grynai asmeniškas.

Kitas žodžio intymumas paaiškinimas priartina jį prie kasdienio gyvenimo. Jis reiškia „žvelk į mano vidų“ (into-me-see). Kai intymiai su kuo nors bendraujame, leidžiame tam žmogui pažinti mūsų charakterį ir asmeninius bruožus. Mes tampame perregimi ir saugiai jaučiamės pripažindami baimes ir ilgesį.“ (psl. 74)

 

Kur ieškoti intymumo

„Kur ieškoti intymumo? Intymumo jausmas gali atsirasti, kai su kuo nors kas savaitę geri kavą ir plepi. Jis gali atsirasti, kai sutuoktiniai pasako vienas kitam, ką galvoja, ir kai jiedu gerbia vienas kito nuomonę. Artimas ryšys gali išaugti ir grupėje – bendruomenėje, kur žmonės išsako ką jaučia.

Užuot apsiribojęs itin artimais santykiais su vienu žmogumi, intymumas paprastai prasiveržia daugelyje gyvenimo kontaktų, kartais keletą kartų per dieną.“ „Intymumas gali blykstelti ir tarp visai nepažįstamų žmonių, kurie patiria vienas kito supratimo akimirką, „Mc Donaldo“ užeigoje nusipirkę „Happy Meal“.

“Kai trokštame intymumo, turime jo ieškoti ten, kur jis gali atsirasti.“

Santuoka

„Mūsų santykiai su išrinktuoju yra labiausiai tikėtinas ir, be abejo, pats svarbiausias intymumo šaltinis. Jie suteikia ir daugiausiai išbandymų. Prie streso, patiriamo auginant vaikus, prisideda ir nesaugumo šeimoje jausmas, sąlygotas nenumaldomai augančio skyrybų skaičiaus.

Kodėl šeimoje trūksta artimo ryšio? Šalia akivaizdžių intymumo kliūčių – nuovargio, laikinumo jausmo, laiko stokos, pasitaikančio nenormalaus bendravimo – yra ir keletas specifinių sunkumų, kuriuos tenka nugalėti, siekiant intymumo šeimoje.

Pavyzdžiui, vyrai ir moterys intymumą gali suprasti skirtingai. Kai vienas partneris siekia intymumo, galbūt jis tikisi draugystės arba sekso. Kitam sutuoktiniui intymumas galbūt reiškia norą būti suprastam.“ (psl. 78-79)

„Nugalėti šiuos papildomus sunkumus, siekiant intymumo santuokoje, gali būti sunku, bet juos įveikus laukia atlygis. Pateiksime keletą patarimų, kaip galima kurti artimą ryšį su vyru.

  • Klausinėk. Uždavinėk vyrui klausimų, po nedaug vienu kartu. Tiriančių, smalsių, įdomių klausimų. Kokia didžiausia jo gyvenimo svajonė? Jeigu sulaukęs penkiasdešimties galėtų daryti, ką panorėjęs, ko imtųsi? Kokiais trimis būdvardžiais jis norėtų, kad kiti jį apibūdintų? Klausk klausimų, kokių pati norėtum būti paklausta. Klausimų, kurie atspindėtų norą pažinti, padrąsinančių jį būti atvirą, pasidalinti svajonėmis.
  • Klausykis. Paklaususi klausykis. Atverk ausis ir širdį. Atsispirk norui kritikuoti, pokalbį nukreipti kita kryptimi, vertinti. Tiesiog klausykis ir tai, ką išgirsti, laikyk be galo vertingu dalyku, nes tai šį bei tą atskleidžia apie žmogų, kurį myli. „Neįmanoma pervertinti begalinio žmonių poreikio būti išklausytiems, suprastiems ir kad į juos būtų žiūrima rimtai“, rašo Paulas Tournier. „Niekas šiame pasaulyje negali laisvai vystytis ir atrasti pilnatvę nepatyręs bent vieno žmogaus supratimo.“
  • Veik. Paklaususi ir išklaususi, imkis veiksmų. Ar pajutai intonaciją jo balse – išduodančią jo baimę, kad tu nerimtai į jį pažiūrėsi? Ar pasinaudojai proga pagirti jį draugų akivaizdoje? Kurk artumą nežymiomis smulkmenomis. Mirktelk jam, kai jis kitoje kambario pusėje, tarstelk malonų žodelį arba tik jums suprantamą juoką, spustelk ranką bažnyčioje, pro langą pasiųsk oro bučinį.
  • Rizikuok. Nepakanka išklausyti, kas dedasi kito žmogaus širdyje. Jeigu norime, kad susikurtų tikras intymus ryšys su kitu žmogumi, privalome rizikuoti ir atskleisti, kas esame. Mes svyruojame ties intymumo riba, bijodamos pasinerti į jį stačia galva. Bet vengti rizikos – tai atsisakyti intymumo visam laikui.
  • Prisitaikyk. Santuokos kinta. Jos ir turi kisti, nes keičiasi ir jas sudarę žmonės. Jeigu kuriame artimą ryšį, turime būti pasirengę kartkartėmis prisitaikyti prie besikeičiančių santykių.
  • Atleisk. Kaskart kai du žmonės drauge praleidžia daug laiko, juos neišvengiamai ima erzinti keisti smulkūs įpročiai, kurie prieš vedybas atrodė įdomūs arba juokingi. „Priešybės traukia – iki jungtuvių“, teigia populiarus piežodis. Taigi turime įvaldyti meną atleisti ir meną nekaupti pagiežos. „Nuolat stenkitės išsiaiškinti“, vienai besiruošiančiai tuoktis porai patarė pastorius, drauge cituodamas šiuos Biblijos žodžius: „Tegul saulė nenusileidžia ant jūsų rūstybės“ (Ef4, 26). Įprotis prisiminti įskaudinimą tampa siena, skiriančią nuo artimo ryšio.

Klausk, išklausyk, veik, rizikuok, prisitaikyk, atleisk – tai patarimai, norinčioms sukurti artimą ryšį su sutuoktiniais. Nuolatinis intymumo palaikymas santuokoje reikalauja laiko, pastangų ir apgalvotų veiksmų, tačiau šios pastangos sustiprins ir apsaugos jūsų santykius.“ (psl. 80-81)

E. Morgan, C. Kykendall. Ko reikia kiekvienai mamai. 2002

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.