Laimės receptas 2012-iems

Ar galima sukurti laimės receptą? Nustebsite, tačiau parinkę tam tikrus komponentus tikrai galite pasigaminti tokį kokteilį. Bet kiekvienam žmogui reikalingas skirtingas receptas, o ir susikurti jį teks pačiam. 

Laimė dažnam atrodo itin neapibrėžtas dalykas, net šiek tiek banalokas ir lėkštas. Tačiau kiekvienas trokšta būti laimingas. Todėl laimės receptus ir sėkmės formules žmonės kuria per amžius ir stengiasi rasti tokį, kuris tiktų visiems. Matyt, čia ir slypi didžioji klaida. Juk vienas žmogus laimingas jaučiasi klausydamasis geros muzikos, kitas – stebėdamas futbolo rungtynes, dar kitas džiūgauja girdėdamas žiūrovų aplodismentus ar regėdamas savo nuotraukas bulvariniuose leidiniuose, kur nušviečiamos grietinėlės kronikos. Tačiau pasitaiko ir tokių, kurie išvis nežino, ką reiškia būti laimingam. Tad kur gi slypi mūsų laimės recepto komponentai?

Kai kažko trūksta

Dažnai susimąstome, kodėl svajonėse gerokai lengviau randame kelią į laimę. Tačiau tereikia labai norėti, kryptingai veikti ir mintys gali virsti tikrove. Užsispyrimas, darbas ir už jį gaunami pinigai šiandien leidžia išpildyti savo svajones. Panorėjus galima vykti atostogauti į egzotiškus kraštus, pažinti architektūros ir dailės šedevrus, medituoti Tibete ar keliauti per dykumas, iš arti pajusti pasaulinių žaidynių ir koncertų džiaugsmą. Nugalėjus baimes ir drovumą, kryptingai dirbant įmanoma pasiekti bet kokios srities aukštumas – dainuoti „La Scalos“ operos scenoje, statyti spektaklius karališkame Londono teatre, vaidinti Holivudo filmuose, rašyti reportažus iš karščiausių politinių susikirtimų zonų, imti interviu iš Madonos ar Brado Pitto, vesti sėkmingą televizijos šou, vadovauti Niujorko bankui ar tiesiog išlošti milijoną Las Vegase. Atrodo, visi, kurie pasiekė tokias aukštybes, yra tikri laimės kūdikiai, jiems daugiau nieko netrūksta, o jų gyvenimas – tobulas. Tačiau, kad ir kaip būtų keista, net ir dauguma išsipildžiusių svajonių nesuteikia visiškos pilnatvės. Dažnai atrodo, kad iki tikros laimės dar kažko trūksta….

Laimės pamokos

Laimę nelengva pajusti ir įvardyti, todėl daugelis stengiasi to išmokti. Psichologai, rašytojai ar žymūs pramogų pasaulio atstovai (ypač pastarieji) siūlo daugybę kelių į sėkmę. Ištyrinėjus juos paaiškėja paprasta tiesa – jaustis laimingam nėra paprasta. Tai nuoseklus savęs pažinimo mokslas ir sudėtingas darbas sus avimi. Dažnai neužtenka vien tik metodiškai įvertinti savo galimybių, tikslų ir apibrėžti sėkmės ribų. Vieno siekis – Lietuvos popscena, o kitas tikisi, kad jo balsas nuskambės didžiuosiuose pasaulio operų pastatymuose. Objektyviai įvertinus savo troškimus, tenka pripažinti, kad sėkmę sudaro daugybė dalykų – asmenybės charizma, talentas, katorgiškas, nuoseklus darbas, begalinė drąsa, ištvermė bei buvimas tam tikroje vietoje reikalingu laiku. Norint suderinti šiuos dalykus tenka nemažai mokytis, kitaip sakant, baigti gyvenimo universitetą.

Materialinė gerovė

Ieškodami laimės pirmiausia siekiame materialinės gerovės. Visais būdais stengiamės užsitikrinti finansiškai aprūpintą gyvenimą. Kylame karjeros laiptais, perkame butus, statomės namus, kaupiame turtą. Gerai mokamas darbas, puikus poilsis, darna šeimoje suteikia saugumo jausmą ir kitų pagarbą. Natūralu, kad šiame etape laimės suteikia išoriniai laimėjimai – naujas automobilis, aukštesnės pareigos, didesnis darbo užmokestis, sėkminga partnerystė. Tai pat svarbu, kad troškimai pildytųsi nuosekliai – norint tapti reklamos specialistu, tenka daug metų mokytis vadybos, verslo, daug dirbti, kad įgytum patirties ir galų gale uždirbtum daug pinigų. Savo veiklos įprasminimas gaunat gerą atlygį – tai irgi laimės dalis.

Nepražiopsokite akimirkos

Žmonės, kurie gyvenime, atrodo, pasiekė viską, ko tik galima buvo tikėtis, dažnai klausia, ar tai jau viskas? Ar užauginti vaikai, pasatatyti namai, karjeros aukštumos ir yra tai, ką jie galėjo šiame pasaulyje pasiekti? Dauguma tik senatvėje suvokia, kad visą gyvenimą skubėjo, lėkė, vertėsi per galvą, rizikavo, tačiau taip ir nepajuto vidinės ramybės bei harmonijos. Tikriausiai esame laimingi ne nudirbę visus darbus, o būtent tada, kai pajėgiame tai suvokti. Dažnai nerandame laiko pripažinti, kad esame laimingi ir pasidžiaugti šia akimirka. Liūdna, kai įvertinti laimę priverčia tik sunki liga.

Gyventi čia ir dabar

Svarbiausia laimės dalis – gyventi čia ir dabar. Iš kiekvieno gyvenimo momento pasiimkite tai, kas geriausia. Ar sėdite paskaitoje, ar sodinate gėles, ar stebite spektaklį, ar vykdote projektą – tiesiog gyvenkite šia akimirka, džiaukitės ja, atsikratykite pašalinių, o ypač neigiamų minčių. Jei valgote, mėgaukitės šiuo procesu, maisto skoniu, jei bėgiojate parke – susikoncentruokite į gamtos grožį ir kvėpavimo ritmą. Visas kitas problemas palikite nuošalyje. Dažnai žvelgdami į praeitį graužiamės dėl padarytų klaidų ar neišnaudotų galimybių, o ateitis atrodo itin bauginanti. Tik dabartyje galime nusiraminti ir pasijusti laimingi. Mėgautis kiekviena dabarties akimirka – pati paprasčiausia laimės recepto dalis.

Stabtelėkite

Laimė yra įvairi, sudėtinė ir pasireiškia daugybe formų. Tačiau dažniausiai ją pastebi tie, kurie sugeba šiek tiek stabtelėti. Kartą skaičiau straipsnį apie jogos mokytoją, kuris teigė, kad nesusikrovė turtų, tačiau yra tikrai laimingas. Susidomėjęs kovų menais, jis įžengė į Rytų kultūros pasaulį. Joga visiškai pakeitė jo gyvenimą ir pasaulėžiūrą. Jis suprato, kad galima gyventi be nuolatinės įtampos, varginančių kasdienių problemų. Pradėjo mokytis gyventi savo, o ne kitų gyvenimą. Jo nuomone, didžiausią nepasitenkinimą savimi žmonės jaučia tuomet, kai pasauliui bando įrodyti, kad jie geriausi.

Tačiau ar iš tiesų norime būti tokie, ar privalome kam nors tai įrodinėti? Kai kurių žmonių gyvenimą itin veikia aplinkinių nuomonės. Todėl jie stengiasi bet kokia kaina įsigyti namą, ištaigingą automobilį, gauti aukštą postą, įgyti visuomenės pripažinimą. Laikas negailestingai parodys, ar jie viską darė tinkamai. Jei senatvėje jie liūdės – vertingiausias akimirkas praleido veltui.

Pozityvus mąstymas

Vaikų dažnai klausiame, kuo jie norėtų tapti užaugę. Suvokiame, kad prieš juos atsiveria daugybė įvairių profesijų, pomėgių, įvairių scenarijų su daugybe galimybių gyventi geriau. Mes dažnai jaučiamės nenutvėrę savo laimės paukštės už uodegos. Varginantys mokslai, nuobodus darbas, paskola 25-iems metams, ir dar viskuo nepatenkintas gyvenimo partneris. Taigi manome, kad gyvename ne taip, kaip norėtume. Pamirštame, kad laimė priklauso tik nuo mūsų pačių, nuo to, kaip mes jaučiamės ir kaip vertiname savo gyvenimo įvykius. Tam itin svarbus pozityvus mąstymas: pasirinkau studijuoti mediciną, nes ji man buvo itin įdomi, tačiau galiu mokytis ir kitų dalykų. Dirbu būtent šioje leidybos įmonėje, nes mėgstu bendrauti su įdomiais žmonėmis. Gyvenu būtent su tuo žmogumi, nes jį myliu. Kuo dažniau prisiminkite, kad jūsų gyvenimo scenarijus puikus, o jo veikėjai gerai atlieka savo vaidmenis.

Kas sudaro laimės kokteilį?

 • Tikslų turėjimas ir savo veiklos įprasminimas.
 • Gyvenimas čia ir dabar.
 • Savirealizacija.
 • Teisingai suvokiama materialinė gerovė.
 • Pripažinimas ir bendravimas.
 • Jausmas, kad esi reikalingas.
 • Drovumo ir baimių įveikimas.
 • Sugebėjimas mylėti ir būti mylimam.
 • Kiekvienos progos išnaudojimas.
 • Žinojimas, kad sėkmės ir laimės sulaukia tie, kurie aistringai ir atkakliai to siekia, kryptingai dirba, nebijo klysti, nuolat tobulėja ir drąsiai žengia pirmyn.
 • Mėgstamas darbas, nes jis suteikia galimybę džiaugtis tuo, ką darai.

Dievas, šeima ir meilė

Iki XX amžiaus vidutinis statistinis europietis turėjo dirbti, kad išlaikytų savo šeimą. Moterys tais laikais augino vaikus, rūpinosi buitimi. Taigi seniau Europoje materialiosios gerovės pamatas buvo šeima. Svarbiausia – šeima, nes ji teikė galimybę išgyventi. Taip pat didelę įtaką darė religija ir tikėjimas.

XX amžiuje moterims išsikovojus teisę dirbti, mokytis, dalyvauti politikoje, apsispręsti dėl šeimos, keitėsi ir laimės samprata. Į laimės formulę galų gale pateko ir jausmai. Ilgainiui tapo svarbu mylėti ir būti mylimam, turėti gyvenimo tikslą, mėgstamą ir teikiantį džiaugsmo užsiėmimą.

Lemia hormonas

Laimės pojūtį lemia žmogaus fiziologija. Kai jis užsiima itin malonia veikla, į kraują išsiskiria endorfinas, kuris pagal savo struktūrą ir poveikį panašus į morfijų. Dėl to žmogus puikiai jaučiasi, neserga, saikingai valgo ir jam nereikia alkoholio. Pasiekus veiklos tikslą, pvz., apsigynus disertaciją ar parašius romaną, džiaugsmas liejasi per kraštus. Gyvenant kūrybingai ir įdomiai žmogaus organizme nuolat gaminasi laimės hormonas.

Viskas tavo rankose

Žmonės dažnai sėkmę ir laimę tapatina. Tačiau pasitaiko, kad žmogus pasiekęs rezultatą – iškovojęs medalį ar padaręs mokslinį atradimą – ima jausti net tam tikrą nusivylimą bei tuštumą. Taip, žmogų aplankė sėkmė, tačiau verta suabejoti, ar dėl to jis tapo laimingas. Dažnai nutinka netgi priešingai. Juk laimingas gali jaustis ir nieko neveikdamas: skaičiuodamas žvaigždes ar gerėdamasis bangų mūša. Tačiau, kad tai pajustum, irgi reikia įdėti pastangų, nes laimės jausmas susijęs su pilnatve, kurios atsiradimą nulemia pats žmogus.

Pinigai ne viską lemia

Kad ir kaip būtų keista, tačiau pinigai – reti laimės palydovai. Kodėl galimybė viską nupirkti nesuteikia laimės? Ar laimė susijusi su pinigais? Kai kurie psichologai itin griežtai teigia, kad kuo daugiau pinigų – tuo mažiau laimės. Žinoma, turint šešiaženkles sumas banko sąskaitose kur kas paprasčiau patenkinti savo poreikius. Tačiau tikrovė ne tokia paprasta. Juk dažnai daug uždirbantis žmogus vakarais tampa irzlus, piktas, nebenori bendrauti, naktimis jį kankina nemiga, nes galvoje sukasi milijonai. Todėl nestebina tai, kad turtingiems žmonėms dažnai prireikia įvairių „pastiprinimų“ – alkoholio, besaikio sekso, lošimo, narkotikų ar daugybės pirkinių. Tad kur kas svarbiau turėti mėgstamą darbą, o ne vien susikrauti daug turto. Su papildomais pinigais atsiranda ir daugiau rūpesčių, įtampos bei problemų. Visiškai nelaimingas gali būti milijonierius, kuris išleidžia daugiau pinigų nei uždirba. Ir atvirkščiai – nedideles pajamas gaunantis, tačiau subalansuojantis savo poreikius ir galimybes žmogus gali jaustis viskuo patenkintas. Tagi dar viena svarbi formulės dalis – pusiausvyra.

Emocinis intelektas

Norint pajusti laimės jausmą itin svarbu puoselėti savo vidinį pasaulį. Būdami dvasingesni gerokai natūraliau džiaugsitės sėkmėmis ir kur kas lengviau išgyvensite nesėkmes. Netekę verslo ar pinigų prisiminkite, kad nepraradote patirties, žinių, gabumų bei artimųjų, kuriems rūpite. Gebėjimas nepasiduoti esant stresinėms situacijoms stipriai susijęs su emociniu intelektu. Tai mokėjimas įsisąmoninti savo jausmus bei suvokti, ką jie mum sako. Emocinis intelektas – įgimta ir ugdoma savybė. Jei netinkamas ar pernelyg racionalus auklėjimas nepažeidžia vaiko emocinio intelekto, suaugęs jis išsiskiria gilia intuicija, todėl rizikuoja gerokai mažiau. Taigi norint tapti laimingam, pirmiausia reikia save pažinti ir nuolat ugdyti savo amocinį intelektą.

Kurkite savo gyvenimą

Kodėl, turėdami panašias pradines sąlygas, vieni žmonės pasiekia tiesiog neįtikėtinų rezultatų, o kiti – ne?

Profesinės sėkmės sulaukę žmonės karjeros aukštumas pasiekė tikrai ne todėl, kad buvo apdovanoti kokiais nors ypatingais bruožais, bet todėl, kad aistringai to siekė, visa tai stengėsi įsivaizduoti, daug ir kryptingai dirbo, daugybę kartų klydo, tačiau nuolat tobulėjo. Moksliniai tyrimai sugriovė įgimtų gabumų mitą – nuo šiol iš tikrųjų negalite teisintis, kad Jonas jau gimė kompozitoriumi, o Petras šokėju. Net jei gimėte su marškinėliais, tai dar nereiškia, kad jus visuomet lydės sėkmė. Viskas, ką pasieksite, yra tik jūsų rankose. Taigi iškilkite į tokias profesines aukštumas, į kokias sau leidžiate iškilti, uždirbkite tiek, kiek turite uždirbti, išmokite tiek, kiek nusprendėte išmokti, susikurkite savo gyvenimą tokį, apie kokį svajojate. Pasakymas, kad vieni gimė sėkmei, o kiti iškart pasmerkti būti nevykėliais, tiesos turi tiek pat, kiek astrologų prognozės. Gana dejuoti, kad esame negabūs, kad mes negalime, nepajėgiame. Vidutinybes nuo daug pasiekusiųjų skiria tik šiek tiek daugiau ambicijų, analizės ir darbo.“ (psl. 15-17)

SHAPE 2007 lapkritis

2 Replies to “Laimės receptas 2012-iems”

 1. TIKRAI AČIŪ! Visos pagrindinės mintys “nusėdo” mano svarbių minčių knygelėje. Čia radau save – savo tikslus ir svajones. Dar niekur nebuvau radusi taip tiksliai, išsamiai ir švelniai išdėstytų sau aktualių teiginių. Tikras laimės receptas! Bet toks, kurį lengva “skaityti”, nes nėra spaudimo elgtis vienaip ar kitaip, o tik draugiški patarimai, nors tiksliau – mano žodžiai, ištarti kažkieno kito lūpomis. Dar kartą dėkui, Sonata, jūs pati puikiausia pasaulyje!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.